Inloggen   |    Lid worden?

Positieve Psychologie Training en Coaching over Zelfvertrouwen, Assertiviteit, Zelfdiscipline en Loopbaanadvies

Categorieën:
Volg het IvPP:

RSS, Email,
Twitter
maandag, mei 30th

De VIA Krachtenvragenlijst

Categorie: Loopbaanadvies

KrachtenbenaderingDe Positieve Psychologie wordt ook wel de wetenschap van persoonlijke ontwikkeling genoemd. En als het over persoonlijke ontwikkeling gaat, spelen er twee vragen:

1 Wat is de moeite waard om te ontwikkelen?
2 Hoe kan ik die punten ontwikkelen?

Een aantal toonaangevende wetenschappers uit de positieve psychologie hebben geprobeerd om op deze vragen een antwoord te geven. Dat heeft geresulteerd in het gezaghebbende “Character Strenghts and Virtues”, het handboek dat gaat over de krachten die mensen hebben en de manier waarop die ontwikkeld kunnen worden.

De vragenlijst waarmee je kunt ontdekken wat jouw sterke kanten zijn, heet de VIA krachtenvragenlijst. Deze vragenlijst is in de Verenigde Staten ontwikkeld en uitgebreid onderzocht (zie www.viacharacter.org). Naar de validiteit en betrouwbaarheid van de Nederlandse versie wordt momenteel onderzoek gedaan door Dirk van Dierendonck van de Rotterdam School of Management, Erasmus Universiteit in samenwerking met het IvPP.

Klik hier om de vragenlijst af te nemen.

Wil je weten wat deze vragenlijst precies meet? Lees dan verder.

Wat is het waard om te ontwikkelen?

Voor het antwoord op bovenstaande vraag hebben de wetenschappers gezocht naar eigenschappen die in bijna elke cultuur als positief ervaren worden. Daarvoor zochten ze naar de overeenkomsten tussen heilige geschriften, filosofische verhandelingen, biografieën en wetenschappelijke theorieën over opvoeding en karakterontwikkeling. Op basis daarvan ontdekten ze dat zes eigenschappen in elke cultuur belangrijk gevonden worden. Namelijk:

• Wijsheid en kennis
• Moed
• Medemenselijkheid
• Rechtvaardigheid
• Gematigdheid
• Spiritualiteit

Deze eigenschappen zijn echter nog betrekkelijk vaag. In die zin dat het niet meteen duidelijk is hoe je ze in gedrag moet omzetten. Wat betekent het bijvoorbeeld om wijs of moedig te zijn? Om dat te verduidelijken, zijn er bij elke van deze eigenschappen karaktertrekken gegeven die “krachten” genoemd worden. Specifieke krachten die horen bij “Wijsheid en kennis” zijn bijvoorbeeld “Creativiteit” en “Nieuwsgierigheid”. En bij “Gematigdheid” horen “Zelfdiscipline” en “Bescheidenheid”. VIA staat voor “Values in action” en de VIA krachtenvragenlijst meet dan ook welke krachten bij jou het sterkst ontwikkeld zijn.

Hoe kan ik me ontwikkelen?

Als je weet wat je krachten zijn, is dat een goed startpunt voor je ontwikkeling. Als we het over onze ontwikkeling hebben, concentreerden we ons voorheen vooral op onze zwakke punten. De afgelopen jaren is de vraag gerezen of dit wel de meest verstandige aanpak is. Vooral Marcus Buckingham heeft zich sterk gemaakt voor het idee dat je bij het ontwikkelen van jezelf beter de nadruk kunt leggen op je sterke punten. En er is nu ook steeds meer onderzoek dat deze aanpak ondersteunt.

Buckingham stelt dat je sterke punten je onderscheiden van de rest. Als je veel aandacht blijft besteden aan je sterke kanten, kun je deze ontwikkelen tot hele sterke punten waarmee je duidelijk een meerwaarde kunt zijn. Het ontwikkelen van een zwak punt leidt daarentegen hooguit tot middelmatigheid. Zwakke punten zul je nooit kunnen ontwikkelen tot echt sterke punten zoals je dat kunt met je sterke punten. Bovendien heeft het werken aan je zwakke punten een negatief effect op je motivatie. Het is, met andere woorden, niet leuk om te werken aan je zwakke punten.

Kun je zwakke punten dan helemaal negeren? Nee, dat is natuurlijk niet verstandig. Maar het is wel aan te raden om aan zwakke punten alleen aandacht te besteden in zoverre ze je sterke punten ondermijnen. Bovendien is het handig om te kijken of je je taken anders kan indelen zodat je minder geconfronteerd wordt met je zwakke punten. Binnen een team kan dit betekenen dat je de taken anders verdeeld onder de verschillende leden van het team. Als zelfstandig ondernemer kan dit betekenen dat je bijvoorbeeld een boekhouder inhuurt als netheid niet een van je sterkste punten is.

De krachtenbenadering en het IvPP
De VIA-vragenlijst is dus niet alleen een manier om je sterke karaktereigenschappen in kaart te brengen. Het is ook de basis van waaruit je je persoonlijke ontwikkeling kunt starten. Het IvPP gebruikt de VIA vragenlijst en de krachtenbenadering voor twee verschillende soorten trajecten: coaching en loopbaanbegeleiding.

Bij onze coachingstrajecten gaan we er altijd vanuit dat het werken aan je sterke punten de grootste garantie op vooruitgang biedt. Daarbij is het niet alleen belangrijk om te zoeken naar meer manieren om je sterke punten te gebruiken. Het is ook van belang om je sterke punten verder ontwikkelen. Als je sterke punt “teamwork” is, zul je willen zoeken naar zoveel mogelijk leidinggevende taken. Daarnaast kun je deze vaardigheid verder ontwikkelen door trainingen te geven of door verandertrajecten te begeleiden. Lees hier meer over de mogelijkheden van coaching.

Bij loopbaanadvies gaat het over het ontdekken van werk waar je goed in bent en waar je energie van krijgt. De grootste kans om dat te bereiken is om te zoeken naar een functie waar je optimaal gebruik kunt maken van je krachten. Bij het IvPP staat daarom aan de basis van elk loopbaanadviestraject een uitgebreid assessment waarbij er wordt ingegaan op je drijfveren, je beroepenvoorkeuren en je krachten. Lees hier meer over onze loopbaanadviestrajecten.

Geschreven door Robert Haringsma: volg mij op Twitter

Reageer nu! - 1 Reactie

Optimaal Zelfvertrouwen
"Je wordt in de training stapsgewijs begeleid in het krijgen van meer zelfvertrouwen. Ik heb er veel aan gehad."

Heb je last van onzekerheid? Of voel je je diep van binnen minderwaardig? Het Instituut voor Positieve Psychologie heeft in samenwerking met de Vrije Universiteit van Amsterdam een training ontwikkeld die jou kan helpen om meer zelfvertrouwen te krijgen. De training Optimaal Zelfvertrouwen zorgt er voor dat je weer leert vertrouwen op je eigen kunnen en jezelf leert waarderen.

Uit wetenschappelijk onderzoek blijkt dat de training Optimaal Zelfvertrouwen ook daadwerkelijk resultaat oplevert. Om dat resultaat te optimaliseren, werken we met trainers die allemaal een studie psychologie hebben afgerond en behoorlijk wat trainingservaring hebben.

Kijk op de site voor meer informatie!

1 reactie op “De VIA Krachtenvragenlijst”

  1. [...] Universiteit onderzoek naar de Nederlandse Versie van de VIA-Krachtenvragenlijst. Je kunt de test gratis afnemen en krijgt dan direct een terugkoppeling via de [...]

Laat een reactie achter

Word gratis lid van
het IvPP!

En krijg direct toegang tot video's, de nieuwsbrief en het forum.

Populaire Artikelen